Akrüülvärvi ajalugu

Liquitex

Kunstimaterjalide pikas ajaloos on akrüülvärvid suhteliselt uus nähtus. Õlivärvid pärinevad viieteistkümnendast sajandist. Tempera ja vahavärv on pärit tuhandete aastate tagant. Ja muistsete visionääride poolt arendatud vesivärvi kasutatakse tänapäevalgi sisuliselt algsel kujul: pigmendi (muldvärv), kandeaine (varaseimas kunstis sülg) ja sideaine (eelajaloolise looma rasv) kombinatsioon.

Akrüülvärvid töötati välja lahustipõhiste kunstivärvidena kahekümnenda sajandi alguses. Esimene veepõhine akrüülvärv (millist me täna kasutame) töötati välja ja toodi turule aastal 1955. Cincinnati linnas, Ohios asuv firma Permanent Pigments (mida juhtis mees nimega Henry Levison, kes elas, jõi, magas ja hingas värvi), mis oli tootnud õlivärve juba 1933. aastast alates, tõi siis turule uue toote. See uus värv moodustati alkrüülpolümeeri vaiguga, mis emulgeeriti veega. See värv võis olla paks või vedel ja kõik vahepealsed olekud; see haardus peaaegu kõigega alates lõuendist kuni paberi ja metallini ning puidust kuni plastikuni, ning värvi kiire kuivamine võimaldas töö lihtsat ümbertegemist, kihtide loomist ja katmist. Ja mis kõige tähtsam, seda sai lahustada ja puhastada veega.

Levison püüdis leida nime, mis tabaks uue värvi olemust ning asjaolu, et see oli kasutatav nii vedelas olekus kui ka tugeva tekstuuri kujul. Uus toode sai nimeks „liquid texture“ (vedel tekstuur) või Liquitex®.

Levison suutis julgustada küll mitmeid kunstnikke seda toodet proovima, ent vastuvõtt oli vaevaline. Akrüülvärvid ei leidnud täielikku heakskiitu kunstnike kogukonnas kuni Levison tabas põhimõtet, mis kehtib tänini: hea info on sama oluline kui head materjalid. Sellest lähtuvalt alustas ta loeng-demonstratsioonide programmi, milles kunstnikud viisid kolledžitudengitele ja professoritele läbi töötubasid ja loenguid akrüülvärvide kasutamise kohta. Mõne aasta pärast kasutati akrüülvärve juba järjekindlalt nii kolledžites kui ülikoolides üle Ameerika Ühendriikide. Ja ei läinud kaua kui Liquitexi võtsid omaks ka mõned 20. sajandi lõpu tähtsaimad kunstnikud: David Hockney, Helen Frankenthaler, Andy Warhol ja teised. Tänu oma vastupidavusele ja mitmekülgsusele valiti Liquitex töövahendiks ka suuremõõduliste avalike seinamaalingute puhul selliste kunstnike poolt nagu Garo Antreasian ja Thomas Hart Benton. Tegelikult võib öelda, et ilma Liquitexi ja veepõhiste akrüülvärvideta oleks 20. sajandi kunst olnud sootuks teistsugune.

1980. aastateks oli akrüülvärv muutunud kõige populaarsemaks ja levinumaks kõigist maalimise vahenditest, ületades suure edumaaga nii akvarelli kui õlivärvi. Põhjus? Akrüüli lõputu hulk eri rakendusi koos Liquitexi uuenduslikkuse vaimuga.

Kahtlemata pole maailmas akrüülist mitmekülgsemat värvisüsteemi. Kui nii õlivärv ja akvarell eeldab edu ja stabiilsuse saavutamiseks hoolikat pindade ja tehnikate valikut, saab akrüüli kasutada vaid mõnede lihtsate juhiste järgi ja peaaegu kõigil pindadel, et saada praktiliselt mis tahes visuaalne või skulpturaalne tulemus. Akrüüli saab kasutada lõuendil, paberil, kangal, nahal metallil ja puidul. Akrüüli saab harjata, siluda, piserdada, valada, pritsida, kraapida või nikerdada. Lühidalt, veidi hoolt ja õiget lisaainet või meediumi, ning akrüüliga saab teha peaaegu kõike, mida võib ette kujutada.

Akrüülvärv pakub sedavõrd suurt mitmekesisust oma kolme suurepärase omaduse tõttu:

  1. See kleepub. Peaaegu kõige külge. Akrüülvärvid haarduvad suurepäraselt paljudele eri pindadele.
  2. See paindub. Kui värv vananedes kuivab, kaldub akrüül jääma palju elastsemaks kui õlivärvid, võimaldades seda ilma pragunemise ohuta kasutada rohkematel eri pindadel.
  3. See kohaneb. Kaasaegse keemia imetegude abil saab akrüülvärvi tööomadusi reguleerida, muuta ja juhtida lõpmatu paljudel eri viisidel.

Allikas: The Acrylic Book. © Liquitex Artist Materials 2007.