Kuidas valida alustavale koolilapsele sobivaid koolitarbeid?

blogi-toode-bts2

1. septembril alustavad paljud lapsed oma kooliteed ning nii tuleb ka uutele koolijütsidele kogu kooliks vajalik varustus hankida. Igale eale on saadaval just talle kõige sobivamad vahendid – lapsele, kes käib lasteaias sobivad ühed pliiatsid ja käärid, kuid näiteks gümnaasiuminoore vajadused on juba hoopis teised. Aga millest alustada? Ja mida valida? Eelmises postituses andsime väikese ülevaate, mida jälgida lasteaialapsele arendavaid tooteid valides. Seekord räägime, mida alustavale koolijütsile koolitarbeid valides silmas pidada.

Tavaliselt annavad õpetajad lastevanematele päris täpse nimekirja toodetest, mida nad soovitavad kooliteed alustavale lapsele hankida. Anname omaltpoolt ka mõned vihjed, millele toodete soetamisel tähelepanu pöörata.

Esimese kirjutusvahendina kasutatakse sageli harilikkupliiatsit. Selleks sobivad eriti hästi näiteks Maped Black`Peps jämedad kolmnurkse kujuga pliiatsid, mille otsas võib ka olla kustukumm. Meeles tuleks pidada, et HB tugevus on tavaliselt just paraja tugevusega pliiats kirjutamise jaoks, samas kui 2B on eriti hea joonistamiseks.

Kui õpetaja lubab kasutada lisaks harilikule pliiatsile ka mõnda muud kirjutusvahendit, siis selle valimisel võiks mõelda kasutusmugavusele. Eriti mugav on lastel kasutada kustutatava tindiga kirjutusvahendeid, mille tõelise buumi lõi mõned aastad tagasi Jaapanis toodetav Pilot Frixion. Pilot Frixion oli esimene kirjutusvahend, mille tint reageeris kustutamisel (hõõrdumisel) tekkivale kuumusele, tänu millele jäi paber kenasti puhas ja samas sai sama kirjutusvahendiga ka juba kustutatud pinnale uuesti kirjutada. Nüüd on turul saadaval ka lõbusama disainiga kustutavaid kirjutusvahendeid tootjalt MG.

Kui on oluline, et lapse käekiri kujuneks eriti ilus ja korrapärane, siis võib harjutada kirjutamist ka sulepeaga. Tänapäeval on sulepead lihtsalt padrunitega täidetavad ning suuremat määrmist ei ole karta.

Nagu väiksematel lastel, on ka algklassides lapsel mugavam kasutada joonistamiseks jämedama südamikuga Lyra Super Ferby või Maped Color`Peps Jumbo pliiatseid. Enne pliiatsi valimist võiks võimalusel lasta lapsel ka pliiatsi joont proovida, sest oluline on nii joone tugevus, värvikatvus kui ka mugav käes hoidmine.

Lisaks värvipliiatsitele läheb vaja ka rasvakriite või õlipastelle. Rasvakriitidest soovitame Maped Color`Peps rasvakriite, mis on kolmnurksed ja jämedad ning väga mahlase joonega. Õlipastellidest soovitame Louvre koolilastele mõeldud pastelle, millel on hea katvus ning lai värvivalik.

Koolikotis kaasaskantav teritaja võiks olla kogujaga, et lapsel ei oleks vaja joosta klassis prügikasti vahet ning selleks, et pliiatsipuru ei satuks koti põhja, soovitavalt ka suletavate aukudega. Automaatse kaitsekattega on Maped´i valikus näiteks teritajad Clean ja Clean Grip. Ka kustukumm võib olla kaitsega, et vältida selle määrdumist. Maped´i valikus on selliseid kustukumme mitmeid,  näiteks Zenoa Plus või Zenoa Collector. Samas võib jääda ka tranditsioonilisema kustukummi Maped Softy juurde, mis on võrreldes teistega palju pehmem.

Esimene joonlaud võiks olla lihtsalt kasutatavad ja lapse sõbralikud Maped Twist’n Flex joonlauad on purunemiskindlad ning jäävad koolikotis terveks. Võimalusel võib valida ka käepidemega joonlaua, mis aitab lapsel joonlauda paremini paigal hoida.

Käärid võiks esimeses klassis olla siiski veel ümara otsaga, kuid oluline on ka kääride käepideme mugavus, et saavutada parimat kontrolli lõikamise üle. Pehme ergonoomilise käepidemega Maped SenSoft käärid on just selle jaoks eriti mugavad.

Kunstitunniks vajalik guaššvärvi komplekt võiks olla 12 värviga, et lapsel oleks võimalus valida sobilik värv koheselt või huvi korral segada 3st põhivärvist endale sobiv toon. Komplekti valides võib ka jälgida, et osadel komplektidel on kaasas värvipurkide all värvide segamiseks sobilik alus. Võimalusel soovitame kauplusest küsida infot värvide katvuse kohta, sest koolis maalitakse sageli ka tumedatele paberitele ja nõrgema pigmendiga värvid ei pruugi piisavalt katvad olla. Sobilik guaššvärv on näiteks Maped Color’Peps sarjast. Kuna valged värvi kulub rohkem, soovitame juurde osta ka Lefranc&Bourgeois Redimix sarja valge guaššvärvi pudeli.

Kindlasti mahub koolikotti veel ka akvarellvärvide komplekt. Selleks soovitame M&G akvarellikomplekti, milles on 12 tooni.  Selle komplekti värvid jäävad kasutades väga selged ja maalilised.

Pintsli osas on levinud arvamus, et pehmed poni pintslid sobivad akvarellmaaliks ja seaharjas pintslid guaššmaaliks. See vastab täiesti tõele, kuid just pehmema karvaga poni pintslid kipuvad koolilapse käes sageli kiiresti ära koolduma ja kuluma. Seepärast võib lapsele koolis kasutamiseks soetada ka sünteetilise karvaga pintslikomplekti – sünteetline karv sobib nii akvarell- kui ka guaššvärvidega kasutamiseks, aga tema karv ei kooldu nii lihtsalt vette unustades. Campuse sarja pintslikomplektid on vastupidava sünteetilise karvaga ning sobivad nii akvarellitehnikaks kui ka guaššimaaliks. Samas tuletame meelde, et pintslid tuleb alati peale kasutamist seebiveega puhataks pesta ja horisontaalselt kuivama panna. Kindlasti ei tohiks pintselid unustada veetopsi!

Järgmises lähipäevil ilmuvas postituses anname juba nõuandeid teismelise koolivarude täiendamiseks.