Akvarellpaber – 6 küsimust ja vastust

blogi-toode-watercolour-paper

Akvarell (itaalia sõnast acquerello) on maalitehnika, mille puhul akvarellvärvid (vesivärvid) kantakse läbipaistvate või sulatatud kihtidena (nn kuiv kuivale või märg märjale tehnikas) pinnale. Akvarellmaal nõuab eelnevat plaanimist ja detailide läbimõtlemist – kõik algab paberi valikust.

Mis teeb ühe paberi heaks akvarellpaberiks?
Akvarellpaber peab imama hästi vett ja jääma kuivades siledaks. Paber ei tohi hakata lokkima või muutuda karvaseks mitmekordsel töötlemisel. Samuti ei tohi tema omadused aja jooksul muutuda.

Mida annab paberile puuvilla sisaldus?
Mida rohkem puuvilla paber sisaldab, seda paremini ta reageerib veega. Puuvillakiud imavad hästi vett ning takistavad paberil lokkima hakkamist ja kannatavad kraapimist ning kustutamist.

Millised on vorm-press paberi eelised?
Vorm-press paberi valmistamine on aeganõudev, tüütu, kuid traditsiooniline paberitootmise viis, mis kindlustab kiudude ühtlase asetumise – sedasi ei hakka paber märjana lokkima. Näiteks Canson Moulin du Roy ja Arches akvarellpaberid on sel viisil valmistatud.

Millised eelised on pleegitamata ja happevabal paberil?
Pleegitusained annavad küll paberile sära ja teevad selle eriti valgeks, kuid aja jooksul hakkab paber kolletuma ja muudab ka maalitud pindade tooni. Sama probleem võib tekkida ka hapet sisaldava paberiga. Seepärast ongi näiteks Cansoni ja Arches akvarellpaberid pleegitamata ja happevabad.

Kuidas valida akvarellpaberit?
Paberi valimisel tuleb lähtuda absorbeerivatest omadustest ja sellest millist faktuuri soovitakse saavutada. Erinevad paberid imavad vett erineval kiirusel – mida kauem paber vett sisse tõmbab, seda enam aega on töö parandamiseks (nt Canson Montval). Samuti on saadaval erineva faktuuriga pabereid – suure korniga ja peaaegu siledaid.

Millisel kujul on akvarellpaberid saadaval?
Akvarellpabereid on saadaval nii lehe, rulli kui ka plokkidena.