Mare Vint “Valged linnad” ja “Valgus”

Mare Vint "Valged linnad"

4. oktoobrini on avatud Vabaduse galeriis Mare Vindi näitus “Valged linnad” ja Tallinna Jaani kiriku galeriis näitus “Valgus”.

Mare Vint on üks neist iginoortest kunstnikest, kes tulid meie kunsti enam kui pool sajandit tagasi ja kes on siiani kõrgvormis. Ta kuulus legendaarsesse ANK 64 rühmitusse ning tema, nagu paljude teiste tema põlvkonna esindajate kunsti iseloomustab oma (ideaal)maailma loomine filosoofiliste mõtiskluste ja individuaalse esteetilise süsteemi abil.

Mare Vindi loomingus võib näha liikumisi ja muutusi, nagu iga pika ja ärksa loomeaja puhul: must-valgest filigraansest joonest mahedama pinnalisuseni ja tagasi, litograafiast ja tushijoonistusest värvilise pliiatsi ja ofsetlitoni. Aga tema loomingut võib edukalt iseloomustada ka ühe, kuid väga tähendusliku ja avara mõistega – ideaalmaastik. Mare Vint on enam kui viiskümmend aastat otsinud oma ideaalmaastikku või õigemini ideaalpaika, viies tegelikkuses esinevad arhitektuursed (hooned, aga ka tähenduslikud fragmendid) ja looduslikud vormid korrastatud, kontseptualiseeritud täiuseni.

Mare Vindi ideaalsed paigad sobivad metafüüsilise linnapildiga, neil on ühist mõnegi sürrealistliku kompositsiooniga või kontseptualistliku visuaalse mõttearendusega. Aga neis on veel midagi, mis ei mahutu ühegi nimetatu ega ilmselt ka teiste üldtuntud visuaalsete mõttesuundumuste alla. Tema ideaalsetes paikades on autori enda kummastavat isiklikku puudutust. Tema anonüümsetena kujutatud maailmadest kumab läbi unenäoline ja vaatajat intuitiivselt puudutav elutähtis õhustik, eelkõige muidugi valgus.

Isegi valguse vastandus pimedusele jääb Mare Vindi loomingus mõtteliseks, kohati hoomamatuks, olematukski. Valgus võidab. Pigem on pildikeel struktuurne ja kunstnikule väljakujunenud arusaama kohaselt liidab ta fragmendid ja motiivistikud ühtseks tervikuks. Eriilmeliste detailide kombineerimisel teostub Mare Vindi looming, mis on oma mahedates pooltoonides õrn ning valgusküllane.

Seetõttu on ka üks kolmest kunstniku juubelile pühendatud näitusest, Jaani kiriku galeriis eksponeeritud väljapanek pealkirjastatud “Valgus”. Juba näituse pealkiri osundab kunstniku loomingu teravikule, aga ka tervikule. Jaani kiriku galeriis on väljas 1997-1998. aastatel valminud teosed sarjast “Valgus” (lito, tushsh), aga ka 1999-2010 valminud teosed sarjast “Maa ja taeva vahel” (lito, koloreering) ning 2009. aasta valminud teosed sarjast “Park” (mustvalged tushijoonistused). Kolm osaliselt esitletud sarja annavad suurepärase ülevaate kunstniku loometeest.

Vabaduse galerii väljapanek on koostatud peamiselt “Valge linna” sarja töödest. Need on valminud kunstniku Vahemere reiside põhjal, kuid Mare Vindi imelisi, kohati uttu kaduvaid paika tuleks pigem vaadata Calvino nähtamatute linnade võtmes. Italo Calvino kirjeldab Marco Polo suu läbi paljusid imelisi linnu, kuid tegelikult räägib Marco Polo oma kodulinnast Veneetsiast. Mare Vint kujutab oma ideaalpaiga, aga ka teatud kollektiivset unistust, mis peitub pigem sisemises rahus kui välistes otsingutes. Vabaduse galerii näitus koosneb peamiselt viimase aja töödest – värvilistest pliiatsijoonistustest lõuendil, aga ka ofsetlito tõmmistest. Mare Vindi töid, eelkõige just viimast loomingut iseloomustab tühja pinna suurepärane pingestamine ja mõtestamine.

Neljapäeval, 28. septembril algusega kell 18.00 on Jaani kirikus Mare Vindi artist talk, mida juhivad Erkki Juhandi ja Reet Varblane.

Näitused on avatud 15.09- 4.10.2017.
Kuraatorid: Erkki Juhandi ja Reet Varblane