Akvarelli ABC: Mida on vaja akvarellmaaliga alustamiseks?

Tere tulemast akvarellimaali lummavasse maailma! Kui tunned, et akvarellimaal kutsub sind, kuid sa ei tea, kust otsast alustada, siis see postitus on just sulle. Selles juhendis keskendume olulistele tarvikutele, mida vajad, aidates sul koostada oma täiuslik akvarellikomplekt, et maalimine oleks sujuv ja nauditav.

Akvarellvärv on värv, kus pigment on segatud kokku veeslahustuva sideainega. See on tuntud oma läbikumavuse, voolavuse ja võime poolest luua mitmesuguseid efekte alates pehmest värvimärgist kuni elujõuliste, teravate detailideni. Akvarell nõuab teistsugust lähenemist ja tehnikat võrreldes läbipaistmatumate ja raskemini taas-aktiveeritavate värvidega, nagu akrüül, õli ja guašš. Akvarellvärvi võime luua sujuvaid üleminekuid, pehmeid servi ja elavat pesu eristab seda teistest, mistõttu on see paljude kunstnike eelistatud meedium, kes neid omadusi hindavad.

Akvarellmaali olulisemad vahendid

Akvarellvärvid

Alustame ikka kõige olulisemast – värvid. Akvarellvärve on saadaval kahel põhilisel kujul: tuubid ja nööbid, mõlemal on omad eelised. Tuubid sisaldavad niisket värvi, mida saab otse paletile pigistada. Tuubivärvid tulevad kasuks, kui on vaja katta suurt pinda ning selle tarbeks suurem kogus värvi kokku segada. Nööbid aga on kuivad “värvikoogid”, mida on mugav akvarellvärvikarpi asetada. Nööbid on transpordisõbralikumad, lubades sul tervet oma paletti koheselt kasutada.

Algajal on hea alustada nööpidega akvarellvärvi komplektist. Komplektidega on värvide valimisotsus tehtud lihtsaks. Ka kõige väiksemas akvarellikarbis on olemas põhitoonid ning ka mõned enam kasutatavad lisatoonid, millega on võimalik kokku segada pea lõputu hulk uusi toone.

Värve on saadaval erinevate sarjadena nii algajatele kui ka professionaalidele. Alustajale hobilisele sobivad hästi näiteks Raphael Campuse akvarellikomplekt või Winsor&Newton Cotmani akvarellid. Winsor&Newton Cotmani akvarellid – nimetatud John Sell Cotmani järgi, kes on Inglise akvarellikoolkonna ühest teerajajatest – on enimkasutatavad akvarellid maailmas just hobiliste kui ka osade professionaalide poolt.

Pintslid

Akvarellipintsleid on saadaval nii naturaalse kui ka sünteetilise karvaga. Kõige enam kasutatakse akvarellipintslites orava ja soobli karvu, mille pehmus ja karva naturaalne olek hoiab endas hästi vett ning värvi, lubades ühe pintslitõmbega katta suure pinna paberit.

Algajale akvarellistile on sünteetiline pintsel aga lihtsam ja kergem kasutada. Sünteetilist akvarellipintslit valides tuleks tähelepanu pöörata karva pehmusele. Pehmema karvaga sünteetilised pintslid hoiavad endas rohkem vett ja värvi ning lubavad maalides akvarellile omaseid efekte.

Kui üldiselt on sünteetilise pintsli nõrkuseks, et see ei hoia endas korraga vett nii hästi, kui seda teeb naturaalkarvaga pintsel, siis on Raphaeli valikus akvarellipintsli sari Soft Aqua. Soft Aqua pintslite erilised lainelise kujuga sünteetilised karvad hoiavad endas rohkelt värvi ning imiteerivad akvarellistide poolt armastatud oravakarva pintslit.

Kõige mitmekülgsemad ning enimkasutatud pintslid akvarellmaalis on ümarad pintslid, mida on saadaval lai valik erinevates suurustes ning millega saab ühe pintslitõmbega maalida nii laia kui ka peent joont. Alustuseks piisabki ainult ühest või kahest eri laiusega pintslist. Taustade maalimiseks võib valikusse lisada ka lapiku akvarellipintsli, mis teeb suurte pindade katmise eriti lihtsaks. Raphael Campus tudengisarja akvarellipintslite komplekt sisaldab endas kolme sünteetilist pintslit (2 ümarat ning 1 lapik), mis täidab kõik algaja akvarellikunstniku vajadused.

PS! Et pintsel kaua vastu peaks, tuleb seda peale maalimist korralikult puhastada. Kasuta selleks Raphaeli spetsiaalset pintslipesu seepi, mis peale puhastamise ka hooldab. Pintsleid kuivata eelistatult karv alla poole rippudes või selle võimaluse puudumisel horisontaalselt. Sedasi ei kahjusta vesi kuivades pintslit.

Akvarellipaber

Akvarelli ei saa teha igale ettejuhtuvale paberile. Kuna akvarellmaalis kasutatakse palju vett, on hea kasutada paberit, mis seda kõike kannatab.

Mis eristab akvarellipaberit muust paberist on see, kuidas ta käitub veega. Akvarellipaber hoiab endas vett, ilma et see hakkaks lainetama või lagunema. Paberikiud on põimitud sedasi, et vesi paberi pinnal kauem püsiks, lubades kunstnikel voolavaid märgi pintslitõmbeid teha.

Akvarellipaber on üldjuhul suurema grammkaaluga, et taluda vee pealekandmist. Mida suurema grammkaaluga on paber, seda väiksem on tõenäosus, et see hakkab lainetama. Hea lähtepunkt on 300 g/m2 paber, kuid on saadaval ka õhemaid ning ka paksemaid pabereid.

Kvaliteetne akvarellipaber on tehtud 100% puuvillast ning on vastupidavam tselluloosist valmistatud paberist. Puuvilla kiud kinnituvad üksteise külge põhjalikumalt, mis loob tugeva ja vastupidava pinnase. Tselluloosist valmistatud paber on aga soodsam ning kättesaadavam algajale kunstnikule.

Akvarellipaberil on erinevaid tekstuure. Kolm kõige populaarsemat ning enimkasutatavat on kuumpressitud (sile), külmpressitud (keskmise tekstuuriga) ja krobeline. Külmpressitud paber on oma mitmekülgsuse tõttu kõige populaarsem valik algajate jaoks. Kuumpressitud paber on aga eelistatum kunstnike seas, kellel on vaja esile tuua väiksemaid detaile.

Kõige populaarsem viis akvarellipaberi soeatmiseks on plokid või üksikut lehed. Plokke on saadaval köidetult eskiisiplokkidena, ühest küljest liimitult või igast küljest liimitud. Viimane variant takistab paberi lainetamist maalimise ajal.

Akvarellmaaliga alustajale soovitame Canson XL akvarellpaberiplokki või Canson Montval akvarellpaberit, mida on saadaval erinevtes suurustes plokkidena või üksikute suurte lehtedena.

Palett

Akvarellipaletid võivad olla plastist, keraamilised või metallist. Plastist paletid on kerged ja taskukohased, samas keraamilisi palette on lihtsam puhastada ja nad jäävad vähem plekilised.

Valige palett, millel on mitu süvendit segamiseks ja ruumi suuremate värvipesude jaoks. Paljudel akavrellvärvikomplektidel on sisseehitatud palett.

Veetops

Akvarellmaali puhul on soovitatav kasutada kahte veetopsi. Üks neist on mõeldud värvise pintsli loputamiseks, ning teine tops puhta veega värvide segamiseks.

PS! Ära kunagi jäta pintslit veetopsi seisma. See kahjustab pintslikarvu ning lühendab pintsli eluiga.

Muud olulised vahendid

Kui akvarellmaali saab edukalt teha vaid värvi, vee ja pintsliga, aitavad järgnevad vahendid tõsta teosed uuele tasemele.

  • Hea kvaliteediga grafiitpliiats (HB või 2B) visandamiseks ja pehme söekustukumm õrnade paranduste tegemiseks on pea asendamatud.
  • Paberteibiga saab paberit paigal hoida ja luua ilusad puhtad servad. Soovitame kasutada Tesa maalriteipi või MT washi teipi.
  • Peitevedelik aitab säilitada valge paberi alad, takistades värvi kleepumist. Hea kasutada detailide loomiseks.
  • Veepintsel on sünteetilise karvaga pintsel, mille varreks on veega täidetav padrun. Kui padrunit kergelt pigistada, hakkab karvade vahelt välja immitsema vett. See teeb veepintslist suurepärase kaaslase reisivatele kunstnikele, kuna veepintslit kasutades ei ole vaja veetopsi.
  • Paberrätikud on kasulikud pintslite pühkimiseks, liigse vee imemiseks ja värvi eemaldamiseks.

Kokkuvõte

Õigete materjalidega varustatuna oled juba teel akvarellimaalimise lummava kunsti avastamiseks. Alusta nende hädavajalike asjadega ning kui muutud enesekindlamaks ja seiklushimulisemaks, saad oma tööriistakomplekti laiendada spetsiifilisemate tarvikutega. Pea meeles, et akvarellirõõm seisneb selle ettearvamatuses ja lõpututes võimalustes. Head maalimist!