Elades värvimaagias. Intervjuu Anneli Laasiga.

Anneli Laasi

Akvarell võimaldab luua visuaalselt lummavaid töid. Mais ja ka juunis keskendume Skizze Kunstistuudios akvarelli värvimaagia võimaluste avastamisele.  Enne tegutsema asumist aga tutvume lähemalt juhendaja, kunstiõpetaja ja kunstniku Anneli Laasi enda maailma ning tegemistega.

Oled õppinud kunstiõpetajaks? Miks just selline valik ja kas sul on mõttes olnud ka teisi erialasi või ameteid?
Ma olen multifunktsionaalne inimene, kes on töötanud kümme aastat teatris dekoratsiooni ateljee juhatajana, olnud kunstniku assistendiks filmi valmimisel, õppinud inglise keele õpetajaks ja seda seoses tööga ühes väikeses erakoolis. Kahes erakoolis olen kokku töötanud kakskümmend aastat. Paralleelselt koolitööga olen õpetanud algklasside õpetajaid ja lasteaia kasvatajaid. Töö kõrvalt olen õppinud ja lõpetanud kaks kunstiõpetaja eriala ning kaitsnud kaks magistritööd. Ma õpin ja õpetan pidevalt. Üheks õppimiskogemuseks teiste seas oli kaks kursust hiina keele õpet.

Mis teeb ühe kunstiõpetaja heaks õpetajaks? Millised oskused, omadused või suhtumine võiks tal olla?
Ma arvan, et kunstiõpetaja on õpetaja nagu kõik teisedki, palju oleneb sellest, kas õpetada täiskasvanuid või lapsi. Kuid mõlemal juhul on oluline anda head teadmised ja baasoskused, et nii lapsed kui ka täiskasvanud saaksid vabalt edasi luua ja nende anne ei jääks pidama tehniliste oskuste puudumise taha. Väikseid lapsi õpetades pean väga oluliseks puhtaid värvielamusi ja harjutusi, mis aitavad lapse käel osavamaks muutuda. Kunstis põhineb visuaalne looming ikka silma ja käe koostööl ning ei ole eriala, milles poleks nendest baasoskustest kasu. Selleks kasutasin koolis õpetades palju ka visuaalse matemaatika nippe ja loogikat. Õpetajana püüdsin küsida ja vastata laste küsimusele: Kuidas? Kuidas käitub pintsel? Kuidas käitub värv? Miks pintsel just nii sõna kuulab? Miks värv nii laiali läheb, aga teisiti paigal püsib ja kuivades kahvatuks ei muutu? Ja jätta neile ülesande piires piisavalt  otsustusvabadust.

blogi-intervjuu-a-laasi-2

Milliste kunstimaterjalide ja –vahenditega meeldib sulle kõige enam töötada?
Mul ei ole lemmikmaterjale ega vahendeid. Kui siis võib olla tõesti värvid ja pintslid. Olen tähele pannud, et mõtlen värvides. Ruumi sisenedes märkan esmajoones värve, seda nii õpilaste riietuses kui ka igal pool ümbritsevas. Teisalt armastan väga ka pliiatseid ja vabakäe joont. Loomiseks ja visuaalselt vormi või kujundiga mängimiseks piisab suvel üksnes rannaliivast ja kivikestest. Kui ikkagi on vaja luua, siis leiab alati sobivad vahendid. Kui neid ei ole käepärast, siis loon mõttes.

Andsid hiljuti välja käsiraamatu klassijuhatajatele – mis on selle eesmärk ja kas seda saab kasutada ka iseseisvalt õppimiseks?
Ma arvan, et mu viimane nn käsiraamat on universaalne ja sobib kõigile, keda akvarell vähegi huvitab. Panin kirja kõik selle, mis mulle tundub kogemuslikult oluline. Seda raamatut kirjutama asudes mõtlesin alguses peamiselt lastele, kuid loomisrõõm ja värvid ning maalimine pakub rõõmu absoluutselt igaühele. Minu õpilasedki on vanuses viis kuni sada aastat, mis tähendab, et saan iga vanuserühmaga hakkama, leides nendega ühise keele. Olen vahel mõelnud, et tahaks maalida kuskil vanadekodus ja tuua rõõmu eakate inimeste argipäeva ning ellu. Kõik mu tööraamatud, mis olen siiani kirjutanud, on universaalsed, sobides kõigile asjahuvilistele.

Kes või mis sind inspireerib, paneb tegutsema ja looma?
Mind inspireerib elu, inimesed ja ka nende looming, loodus ja ümbritsev maailm. Sisuliselt on mul igal hommikul hea meel, et hing on sees. Ma võtan rõõmuga välja oma värvid ja pliiatsid ning teen seda, mis parajasti tõmbab. Loomine on minu jaoks protsess, ma armastan õppida – seega ma katsetan ja loen ning otsin ja katsetan uuesti.

Millised on sinu kõige põnevamad kogemused või projektid seoses sinu eneseteostusega? Mida tahaksid veel kindlasti ära teha karjäärialaselt?
Hiina keel ja hiina kalligraafia on mind aidanud taastuda peale meditsiinilisi operatsioone. Hetkedel, kui on vaja taastada oma mälu ja tasakaal. Ma teen tihti selliseid asju enesedistsipliiniks. Hiina kalligraafia oli just üks selline väljakutse, mille endale esitasin – igal hommikul 30 minutit kirjutamist oli minu jaoks sisemine vaimne harjutus. Peagi ei piisanud mulle ainult kirjutamisest ja lugemisest, mistõttu asusingi teadlikult õppima hiina keelt. Nüüdseks oskan seda nii palju, et suudan veidi rääkida endast ja oma perest. Ja ma kindlasti jätkan seda teekonda. Kui maalimistööd vähegi lubavad, siis võtan enda jaoks kalligraafilisi pause.

On inimesi, kes iseenesest imetlevad, kui keegi teine joonistab või maalib, kuid hoiab ise eemale, sest ei tunne ennast tehnikas või värvidega mugavalt. Ja võib-olla ehk isegi tahaksid proovida, kuid hoiavad end tagasi. Mida sa soovitaksid nendele?
Soovitan julgus kokku võtta ja tegutsema asuda. Kõike on võimalik õppida. Kui inimene on suutnud õppida selgeks kirjatähtedega seotud kirja, kus sisuliselt iga tähe puhul vahetab kirjajoon suunda ja ka vormi, siis järelikult suudab tema aju, silm ja käsi teha suurepärast logistilist koostööd. Siit edasi joonistamise ja maalimiseni on tegelikult vaid väike samm. Maalimises tuleb julgus kohe peale esimesi värvielamusi – seda ma garanteerin! Joonistamine vajab järjepidevat harjutamist, samamoodi nagu on seda vaja teha ka korvpalli, jalgrattasõidu või autojuhtimise puhul. Kõik suudavad, kui ainult asja ette võtavad. Olen selles veendunud. Küsimus on siin pigem selles, mida kujutada. Sealgi on võimalik leida endale sobivat inspiratsiooni. Kogemused on näidanud ja ka kvantfüüsikud räägivad, et kui liikumine vastassuunas on alanud kas või vaid 0,0001%, on see alanud ja suuna muutus on toimunud. Nii on iga tegevusega – tuleb astuda esimene samm. Sellel teekonnal on hea teada, et otsustusvabadus on alati olemas ja igaüks võib uuel ajahetkel muuta suunda ning teha uue otsuse või valiku. See on sisemise vabaduse küsimus. Ja sisemine vabadus on seotud tasakaalu ja julgusega.

Mis vahe on sinu jaoks laste/noorte ja täiskasvanute õpetamisel?
Ma eelnevalt juba vastasin selle, ent noorte puhul on oluline tahta näha nende maski taha. Siin tulevad kasuks psühholoogia alased teadmised. Mina armastan murdeealisi, sest nendega on nii põnev koos teel olla.

Millised on sinu viimase aja meeldejäävamad kunsti- või kultuurisündmused, mida soovitaksid ka teistele?
Minge meie toredale kevadisele ülevaatusnäitusele Tallinna Kunstihoones. Kui vajad rohkem inspiratsiooni, siis minu teada käivad EKA-s hindamised ja iga päev riputatakse midagi uut üles ning võetakse taas maha. Sellekohane info on kättesaadav. Liikuge meie linnaruumis ringi avatud meele ja silmadega, igal pool leiab avastamisrõõmu.

Miks võiks 18. mail osaleda sinu töötoas?
Kõik on teretulnud, tegeleme metoodiliselt negatiivis maalimise võttega, kuid töötuba sisaldab ka palju vabadust ja värvirõõmu. Usun, et see annab hea laengu ja kevadele hoogu juurde.


Oled oodatud saama osa inspireerivast akvarelli töötoast 18. mail kell 10.30. Registreerumine kodulehel on avatud kuni 17.mai (k.a).